Port Kokoszka

« z 2 »

Lokalizacja na mapie

Port Kokoszka nad jeziorem Tałty

Mała, malowniczo położona przystań, mieści się nad jeziorem Tałty w miejscowości Jora Wielka. Znajdziecie nas pomiędzy Mikołajkami a Rynem, w odległości 400 metrów od znanej mariny Navigator. Na naszej przystani ludzie nie związani z żaglami mogą również znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Oferujemy możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego takiego jak:

Łodzie wiosłowe
Łodzie z silnikiem zaburtowym ( bez patentu )
Kajaki
Dla chcących „spróbować” żeglarstwa rejsy jachtem żaglowym ze sternikiem
Największym atutem przystani jest jednak niesamowity klimat, nie skażony nowoczesną cywilizacją który sprawia że ten kto chociaż raz do „KOKOSZKI „ zawitał wraca tu w następnych latach. Przystań z racji swojego położenia ( po drugiej stronie jeziora wejście do kanałów ) jest doskonałą bazą wypadową do eksplorowania zarówno północnej jak i południowej części Wielkich Jezior Mazurskich
Jezioro Tałty jest jednym z najgłębszych jezior na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich .


Akwen ten jest traktowany przez większość żeglarzy jako szlak tranzytowy pomiędzy Mikołajkami i Rynem oraz północną trasą do Giżycka. Linia brzegowa w przeważającej większości niezbyt gościnna dla chcących biwakować „na dziko”. Jest jednak kilka klimatycznych miejsc, gdzie wielu żeglarzy lubi wracać w trakcie mazurskiej włóczęgi. Do takich miejsc należy Półwysep Modliszek , Zatoka Skanał z wieloma miejscami do cumowania w zacisznym lesie, Zatoka Jora stanowiąca dogodne miejsce schronienia w czasie złej pogody, na końcu której znajduje się pamiętający lata PRLu ośrodek dawniej Orlenu obecnie w rękach prywatnych, niestety nieczynny, a szkoda byłby fajny port. A u jej wlotu mała przystań na kilka jednostek a na wysokim brzegu tawerna – muzeum, której właściciel Pan Semerak zawsze mile wita żeglarzy szczególnie tych grających i spiewajacych i nieraz długo w nocy słychać bawiące się wesoło przy suto zastawionych stołach towarzystwo. Jest to w końcu w/w przystań KOKOSZKA – dawniej pole namiotowe obecnie przystań śródlądowa, gdzie wielu żeglarzy wraca od dziesięcioleci co roku. To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat i czar. Dla chcących spędzać czas na lądzie w odległości 400 m od przystani i 150 m w linii prostej od jeziora, możliwość wynajęcia domku wczasowego z pełną infrastrukturą , doskonale wyposażonego.