Szanty Mazury

//

Według Wikipedii szanta to pieśń śpiewana przez szantymena a capella, czasem towarzyszył jej prosty instrument. Szanta inaczej jest nazywana również pieśnią pracy, szczególnie popularna na XVIII- i XIX wiecznych żaglowcach. Ich głównym celem było synchronizowanie wykonywanych czynności przez ludzi znajdujących się na pokładzie statku – żeglarzy. Proszę pamiętać, że żeglarskie ballady to tzw. pieśni kubryku. Nie mają one nic wspólnego z szantami „mobilizującymi” do pracy.

Nieodłącznym elementem dla większości żeglarzy żeglujących szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich , jest uczestnictwo w biesiadach i koncertach szantowych odbywających się w takich ośrodkach mazurskiego jachtingu jak Mikołajki, Wilkasy, Gizycko czy Węgorzewo. Pierwsze imprezy zaczynają się już w okresie tzw. „Majówki” która to data jest również oficjalnym rozpoczęciem sezonu żeglarskiego, następne w okresie czerwcowego długiego weekendu „Boże Ciało’ a wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego pod koniec czerwca aż do końca sierpnia, cyklicznie co weekend a nawet w ciągu tygodnia. Wrzesień to spotkania weekendowe . O terminach i miejscach odbywania się takowych będziemy na bieżąco informować wraz z pojawianiem się aktualnych terminarzy. W ubiegłym roku spotkania szantowe żeglarskiej braci zakłócone zostały pojawieniem się pandemii Covid 19 i restrykcjami z tym związanymi. Miejmy nadzieję że w sezonie 2021 sytuacja ulegnie poprawie i będziemy mogli bawić się w rytmie szant wykonywanych przez znanych i lubianych wykonawców . O tych wydarzeniach będziemy na bieżąco informować wraz z pojawieniem się informacji o nich w sieci.

Stopy wody… i miłej zabawy .

Szanty Mikołajki – Mikołajki to jeden z największych ośrodków zeglarstwa na Mazurach a koncerty szantowe maja tu wieloletnią tradycję. W mikołajkach odbywa się Festiwal Szantowy który odbywa się w Wiosce Żeglarskiej. Poza tym muzyki szantowej można posłuchać w takich tawernach jak „ Tawerna Zgiel” , „ Pod złamanym pagajem” a także we wspomnianej już Wiosce Zeglarskiej. Bez szant sezon w Mikołajkach to sezon stracony, więc przybywajcie i bawcie się dobrze.

Szanty Wilkasy – .Wilkasy aspirują do miana znaczącego ośrodka szantowego na jeziorem Niegocin. W sezonie prawie codziennie muzyki żeglarskiej można posłuchać w ośrodkach PTTK Wilkasy jak i AZS Wilkasy w takich tawernach jak „ROZBITEK” czy „DEZETA” w której oprócz strawy duchowej można całkiem smacznie zjeść i wypić.

Szanty Giżycko – Giżycko to prawdziwa Mekka szantowa . Wielu zeglarzy nie wyobraża sobie aby corocznie nie uczestniczyć w Festiwalu Szant w Twierdzy Boyen lub na plaży miejskiej gdzie ostatnimi czasyzostał przeniesiony. Poza tym wydarzeniem w imprezach szantowych można uczestniczyć w takich ośrodkach na terenie miasta jak Tawerna Marina w Ekomarinie Giżycko , porcie jachtowym „ STRANDA „ oraz na plaży miejskiej

Szanty Sztynort – Port ten od lat słynie z odbywających się tu koncertów gdzie graja największe gwiazdy muzyki szantowej w kraju , umilając czas żeglarzom cumującym w tym jednym z największych mazurskich portow. W dawnych czasach najlepsze imprezy odbywały się w „starej ‘ tawernie „ZEZA „ która teraz po przebudowie jest częścia hotelu a nowa to już nie ten klimat. Imprezy zostały przeniesione w plener i odbywają się na specjalnie wybudowanym do tego celu tarasie drewnianym. Na tarasie oprócz sceny znajduja się stoły z krzesłami gdzie można smacznie zjeść oraz zakosztować trunków . Jest też miejsce do tańczenia dla chcących rozruszać kości. Oprócz koncertów szantowych atrakcja Sztynortu jest XVII wieczny zamek Lehndorffów który nie może doczekać się powrotu do dawnej świetności.

Szanty Węgorzewo Wegorzewo to najdalszy na północ ośrodek żeglarski szlaku WJM . Tu koncerty szantowe odbywają się głównie w „Tawernie Keja” a także w położonych w pobliżu Węgorzewa Ogonkach w tawernie „ Ognisty Ptak „

Mazurskie Szanty – W sezonie zeglarskim na szlaku WJM jest w czym wybierać jeśli chodzi o słuchanie muzyki zeglarskiej i uczestniczeniu w imprezach . Oprócz wymienionych wyżej dużych osrodków żeglarskich koncerty szantowe organizowane SA również w mniejszych portach i przystaniach. Dzięki organizacji imprez szantowych zwiększa się atrakcyjność oferty portów i przystani a co za tym idzie promowanie marki i przyciąganie klientów i nie chodzi tu tylko o zeglarzy ale również turystów poszukujących rozrywki. Pozostaje mieć nadzieje że obecna sytuacja pandemiczna ograniczająca w znaczący sposób możliwości organizowania imprez ulegnie poprawie i znowu będziemy mogli się cieszyc uczestnictwem w imprezach masowych jakimi bez wątpienia są koncerty i festiwale muzyki szantowej. Wiadomości na ten temat będziemy aktualizować w miarę pojawiania się ich w sieci.

Zapraszamy i życzymy miłej zabawy w sezonie 2021 – SAILOR JACK CZARTER

Najpopularniejsi wykonawcy muzyki szantowej to m In:

– EKT Gdynia

– Ryczące Dwudziestki

– Mechanicy Szanty

– Cztery Refy

– Smugglers

– Banana Boat

– Mietek Folk

– Młode Bra-de-li

– Mordewind

– Orkiestra Samanta

– Spinakery

– Stare Dzwony

– Trzy Majtki

– Zejman & Garkumpel

– Perły i Łotry

– North Cape

I wielu innych.

Miłego słuchania